SKS - promujemy zdrowy i aktywny styl życia

Jesteś tu: Strona główna » SKS » SKS - promujemy zdrowy i aktywny styl życia

SKS - promujemy zdrowy i aktywny styl życia

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Zapobiega ona zaburzeniom rozwoju i zdrowia, a zwłaszcza otyłości. Wychodząc naprzeciw problemom Ministerstwo Sportu i Turystyki opracowało program pod nazwą „Szkolny Klub Sportowy”, który jest systemowym wsparciem organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży szkolnej. Skierowany jest do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program SKS ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego.

Celem programu jest:

1)      stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież;

2)      poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości;

3)      promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży;

4)      zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;

5)      stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt;

6)      tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży;

7)      optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej;

8)      promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży;

9)      wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.

W naszej szkole w ramach programu „Szkolny Klub Sportowy” zorganizowano dwie grupy sportowców: 15 osób – dziewczęta, 16 osób – chłopcy. Uczniowie pod fachowym okiem nauczyciela wychowania fizycznego p. Konrada Drabota ćwiczą piłkę ręczną, piłkę nożną, oraz gry i zabawy zespołowe. Dodatkowo, zaprzyjaźniony z naszą szkołą p. Ireneusz Pepłowski – trener reprezentacji Polski, selekcjoner kadry narodowej podnoszenia ciężarów prowadzi społecznie zajęcia z dziećmi w dyscyplinach:  lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, pięciobój nowoczesny. Nasi uczniowie ćwiczą także pływanie. Lekcje na basenie prowadzi trener drugiego stopnia – p. Jakub Janczewski.